SVETĪBU AKTU NORMAS
Pēdējos gados mācītājiem ir biežāk bijušas sarunas ar ļaudīm, kas prasa par mūsu baznīcas kārtību, tātad esam sagatavojuši aprakstus par svētības aktu normām:
Svētais vakarēdiens
Ņujorkas draudze piekopj “atvērto dievgaldu”. Tas nozīmē, ka visas konfesijas kristieši ir aicināti saņemt Svēto vakarēdienu mūsu draudzes dievkalpojumos. Nav nepieciešami iepriekš prasīt mācītāja atļauju. Ja viesim ir jautājumi par mūsu kārtību, mācītājs labprāt tos pārrunā.
Katrā dievkalpojumā var pieprasīt Svēto vakarēdienu.
Mācītājs ir gatavs mājās, veco ļaužu mītnē vai slimnīcā izdalīt Svēto vakarēdienu.
Tā ir Latviešu luterāņu baznīcas tradīcija, ka saņem Svēto vakarēdienu nāves stundai tuvojoties. Bet nav jāgaida līdz pēdējai stundai, lai slimnīcā saņemtu Svēto vakarēdienu. Svēto vakarēdienu var slimnīcā vai citur arī saņemt kā mierinājumu un ticības stiprinājumu.
Kristības
Kristībās kristāmais bērns kļūst par draudzes locekli. Parastā kārtība ir, ka vecāki ir arī draudzes locekļi. Pēdējā laikā pie manis ir griezušies vecāki, kas paši nav kristīti, lai krista viņa bērnus. Tādās reizēs mācītājs sagatavo vecākus uz pieaugušo kristībām, kas notiek pirms bērnu kristībām (kādreiz tajā pašā dievkalpojumā). Krustvecākiem ir pašiem jābūt kristītiem draudzes locekļiem. Krustvecāki var piederēt citai draudzei vai arī konfesijai. Viņiem ir jāatbalsta vecāku izšķiršanos bērnu audzināt luterāņu tradīcijā.
Pieaugušam cilvēkam nav vajadzīgas iesvētības pēc kristībām. Pieaugušo kristības ietilpina visu, kas saistās ar iesvētībām. Pieaugušo kristību dievkalpojumā izdala Svēto vakarēdienu.
Kaut gan LELBA (Latviešu evaņģēliski luterāņu baznīca Amerikā) pieņēma lēmumu, ka kristībām ir jānotiek draudzes svētdienas dievkalpojuma ietvaros, Ņujorkas draudzes valde novērtēja, ka mūsu apstākļos tas var kādreiz būt pārāk liels apgrūtinājums draudzes locekļiem šo ievērot. Īpaši ņemot vērā lielos attālumus no draudzes locekļu mājām un baznīcām, kā arī sarežģījumus sapulcinot kristību viesus no tālām vietām, draudze pieļauj kristībās arī citās vietās un laikos, piemēram mājās sestdienas pēcpusdienā. Kristības svētdienas dievkalpojumā ir vēlamais variants, jo tad notikums ir nozīmīgs visai draudzei un visa draudze var iepazīties jauno draudzes locekli.
Pirmais dievgalds
Sekojot LELBA sinodes lēmumam Ņujorkas draudze piekopj pirmo dievgalda izdalīšanu bērniem un jauniešiem pirms iesvētībām sākot ar 10 gadu vecumu, kas ir saņēmuši piemērotu sagatavošanu.
Sagatavošanās sastāv no trīs stundām, viena, kas arī ietilpina bērnu vecākus. Pirmā dievgalda saņemšanas kārtība sagaida, ka vecāki, kā arī pārējie ģimenes locekļi kopā ar savu bērnu šajā reizē saņem Svēto vakarēdienu.
Šī sagatavošana var notikt vasaras nometnes ietvaros vai arī uz vietas attiecīgā novadā.
Ne visas ģimenes ir izšķīrušās izmantot šo jauno iespēju. Sava tiesa gaida uz iesvētībām, lai sagatavotu savus jauniešus saņemt Svēto vakarēdienu. Mūsu draudzē mēs piekopjam abus šos variantus.
Jauniešu sagatavošana uz iesvētībām ir Ticības mācības kulminācija. Iesvētes mācībā mācītājs satiekas ar jaunieti, lai sagatavotu viņu uzņemties zinīga un apzinīga pieauguša draudzes locekļa lomu.
Ņujorkas draudzes prakse ir, ka satiekamies ar jauniešiem apmēram reizi mēnesī. Mūsu lielo attālumu dēļ parasti stundas iekārto uz garākiem posmiem.
Iesvētes mācības ietver lasāmvielu par ko jauniešiem ir jāziņo epasta uzdevumos.
Iesvētes mācību laikā draudze sagaida, ka jaunieši regulāri apmeklē draudzes dievkalpojumus.
Ja ir pamatots iemesls, kāpēc jaunietis nevar satikties vaigu vaigā uz mācībām, var arī lietot virtuālos līdzekļus (Skype, utt.), lai klasēs piedalītos. Jaunieši, kas attāluma dēļ nevar apmeklēt draudzes dievkalpojumus var apmeklēt citus tuvākus dievkalpojumus, kas var arī būt angļu valodā. Par apmeklētiem dievkalpojumiem ir rakstiski jāziņo.
Mācītājs būs iespēju robežās pretimnākošs ģimenēm un jauniešiem izkārtojot mācību kalendāru, kas atbilst apstākļiem.
Iesvētām jauniešus sākot ar 15 gadu vecumu.
Iesvētības
Mācītājs var salaulāt cilvēkus, kas nav draudzes locekļi. Lai mācītājs laulātu, laulāmiem ir jāpieņem, ka viņus salaulā Trīsvienīgā Dieva vārdā — Tēva, Dēla un Svētā Gaŗa vārdā.
Laulības
Latviešu luterāņu baznīcas parastā kārtība ir, ka "funerālijas" nokārto pirms apbedīšanas vai kremēšanas. ("Funerālijas" ir latīniskais apzīmējums izvadīšanas aizlūgumam.) Mācītājs aizlūdz par aizgājēju piesaucot Dieva žēlastību un augšāmcelšanās cerību.
Kaut gan šī secība ir parastā kārtība, ja pie mācītāja griežas tikai pēc aizgājējs ir jau bijis kremēts, mācītājs atsauksies šai vajadzībai.
Bēres
Ja gribat pieteikties papildināt Jūsu dzīvi ar šiem svētību aktiem, lūdzam sazināties ar mācītāju Juri Saivaru. Gaidīsim Jūs mūsu pulkā!